Корисні поради лісівників


З настанням холодів актуальним у жителів нашого краю є питання запастися дровами на зиму.
Які дрова та коли необхідно придбати, скільки треба їх сушити щоб максимально отримати тепла в порадах лісівників
Вологі дрова погане паливо: вони важко розпалюються, виділяють мало тепла і сильніше забруднюють димохід сажею. І навіть якщо ви купите найкращі і сухі дрова, то при неправильному зберіганні згодом вони відвологнуть і зіпсуються.
Далі розкажемо, як правильно складати, зберігати та сушити дрова.
Що таке вологість дров
Вологість деревини - величина, яка відображає кількість вологи в деревині. Наприклад: сто кілограм дров вологістю 25 містять 25кг води та 75кг деревної речовини.
За змістом вологи деревину поділяють на кілька категорій:
1.     Свіжозрізана: 45-80%. Деревина, яка була недавно спиляна і ще містить природну вологу.
2.     Повітряно суха: 20-45%. Деревина, природним шляхом просушена на відкритому повітрі.
3.     Кімнатно-суха: 7 - 20%. Деревина, довгий час знаходиться в теплому і провітрюваному приміщенні або висушена в сушильній камері як паливні брикети .
4.     Абсолютно суха: 0%. Деревина, яка піддалася термальній обробці при високій температурі.
Оптимальна вологість деревини, яку можна досягти при сушінні в домашніх умовах 15-20%.Висушити сильніше можна, але недоцільно. Витрати на примусову сушку і особливі умови зберігання будуть вищими, ніж отриманий результат.
Як вологість впливає на теплотворність
Чим нижче вологість дров, тим більше вони виділяють тепла. Це видно на прикладі теплотворенні дубових дров: свіжозрізаний дуб вологістю 60% виділяє в 2,25 рази менше тепла, ніж при вологості 20%.
Поради як правильно складати, зберігати та сушити дрова
1. Скільки сохнуть дрова
Термін природного сушіння дров залежить від місяця укладання дров у штабель.

січень

Лютий

Березень

Квітень

Травень

червень

220

190

140

120

100

80

Липень

Серпень

вересень

Жовтень

Листопад

грудень

310

300

280

270

250

240

Якщо ви укладаєте дрова в штабель в квітні, вони просохнуть за 120 днів і будуть готові до майбутнього опалювального сезону. Якщо ж ви заготовляєте дрова в липні, вони висохнуть за 310 днів і будуть готові лише до наступної зими.
Якщо ви купуєте дрова і не маєте можливості перевірити їх вологоміром, то краще виходити з найгіршого і ставитися до них як до свіжозрізаних: купити заздалегідь і дати час просохнути.
2. Складіть дрова навалом
Перед тим як скласти дрова в штабель, залиште їх навалом на відкритому майданчику на кілька тижнів. Так між полінами буде легко циркулювати повітря і дрова швидше просохнуть.
 Де зберігати дрова
Прийнято вважати, що найкраще місце для зберігання дров - гараж, сарай або інше закрите приміщення. Це так, якщо приміщення регулярно провітрюється - це критично важливо. Без провітрювання дрова відвологнуть і згниють.
На вулиці дрова краще зберігати в дровітні з навісом для захисту від снігу і дощу. Зазвичай піднавіс будують уздовж стіни або паркану, які служать задньою стінкою і забезпечують міцність конструкції. Передня стінка при цьому залишається відкритою, щоб до дров вільно поступало повітря і циркулював між полінами.
4. Не кладіть дрова на підлогу
Так дрова вбирають вологу від землі, а також ускладнюється циркуляція повітря.
Кладіть дрова на спеціальний фундамент з поперечних балок, піддону або цегли. Це забезпечить хороший рух повітря знизу-вгору і захистить дрова від вологості.
5. Укладайте дрова перпендикулярно
При можливості, кожен наступний ряд дров кладіть перпендикулярно попередньому. Так дрова займуть більше місця в обсязі, але зате ви поліпшите циркуляцію повітря між полінами і прискорите їх висихання.
6. Рубайте дрова вздовж
Якщо ви використовуєте дрова, то рубайте їх вздовж на дві або чотири частини, щоб сторони були очищені від кори і добре сохнули.